Rahim Kanseri Hakkında Bilgiler

kinematograf

Super Moderator
Super Moderator
Katılım
29 Şub 2008
Mesajlar
7,726
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Rahim Kanseri Hakkında Bilgiler
Rahim; alt kısımda vajinaya uzanan serviks (rahim ağzı) ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Rahim iç zarında oluşan kanser rahim kanseridir. Hormon düzensizlikleri, erken yaşta başlayan adet, gecikmiş menopoz, kısırlık, şişmanlık gibi risk faktörleri bulunur. Bu risklere sahip olan kadınlar rahim kanserine daha fazla yakalanma eğilimindedir. Meme ve over kanseri öyküsü ailede varsa genetik açıdan kişiler risk altındadır. Rahim kanseri ve türlerinde genellikle görülen belirtiler; anormal kanama ve lekelenme, menopozdan sonra kanama, ani ve aşırı kilo kaybı, pelvik ağrılar ve kitledir. Erken teşhis hayat kurtarır ve belirtiler fark edildiğinde ve belli bir yaştan itibaren mutlaka muayeneye gidilmelidir.

Muayenede histeroskopi aleti ile rahim içi incelenir. Gerekirse biyopsi doku örneği de alınabilir. Tanı ve teşhiste ayrıca ultrason ile de rahim içi görüntülenebilir. İdrar torbası ve rektum, teleskopla sistoskopi ve proktoskopi işlemiyle görüntülenebilir. Bilgisayarlı tomografi, PET taraması, intra venöz pyelogram ile böbrek ve idrar yolları incelenmesi ve tam kan sayımı işlemleri hastalığı teşhis etmede kullanılır. Jinekolojik muayene ile rahim kanseri tanısı koymak neredeyse imkansızdır. Bu belirtilere kadınların dikkat etmesi gerekir. Rahim kanseri tanısı konduğunda tedavi için 4 seçenek vardır: Cerrahi, ışın tedavisi, kimyasal tedavi ve hormonal tedavi.

Rahim kanseri ameliyatında rahim, yumurtalıklar vs alınabildiğinden hastanın çocuk sahibi olması artık mümkün olmayacaktır. Rahim kanseri de meme kanseri gibi 4 evrelidir. İlk evrede kanseri teşhis etmek hayat kurtarır ve tedavi süreci kolaylaşır. Hastalar ilk evrede %80-90 hayatta kalabilirken, son evrede hayatta kalma oranı %15’e kadar düşmektedir. Tedavi sonrası ilk 3 yılda her 3-6 ay aralığında hastaların takip edilmesi gereklidir ve bu süreçte test ve kontroller devam eder. Rahim kanseri genelde 50 yaş üzeri kadınlarda görülür. 50 yaş altında çok nadir görülebilir. Vajinadan kanlı, sulu ve kokulu bir akıntı gelebilir. Cinsel ilişki sonrası kanama görülebilir. Karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi, cinsel ilişkiden sonra bu bölgede ağrı görülebilir. Kabızlık, halsizlik ve kilo kaybı da belirtileridir.

Rahim ağzı serviks kanseri cinsel ilişkiyle bulaşan bir virüs ile başlar. Rahim içi zarı (endometriyum) kanseri ise bu sebeplerle başlar. Endometriyal kanseri tam olarak neyin tetiklediği bilinmemektedir. Fakat yaş, obezite, hormonal bozukluklar ve genetik yatkınlık risk faktörleridir. Östrojen tedavisi alan kadınlar da risk altındadır. Gebe kalmamış, diyabet hastası, hipertansiyon hastası, diğer kanser türlerine yakalanmış olan kadınlarda da rahim kanseri riski daha yüksektir.

Tedavide cerrahi sonrası daha az ağrı ve daha çabuk iyileşme isteniyorsa minimal invazif cerrahi önerilir. Robotik tekniklerle küçük müdahaleler uygulanır. Yaralar çabuk kapanır, komplikasyon riski daha azdır. Kanserin nüksetme olasılığını azaltmak için ise radyasyon ve kemoterapi tedavisi uygulanır. Zararlı kötü huylu hücreler ve tümörler ilaçla yok edilir. Tedavi sonrası hastadan veriler alınır ve patoloji raporu ortaya çıkar. Doktorunuz bu raporunuza göre bir yol haritası izleyecektir. Hastalığın ilk evrelerinde genellikle belirti görülmez ancak yine de bedeninizde farklılaşmalar görebilirsiniz. Erken teşhis için belirtileri iyi izleyin ve hemen bir jinekologdan randevu alarak muayene olun, testleri yaptırın ve hemen tedaviye başlayın.
 
Üst