Piyasalar diken üstünde

HaldunS

New member
Katılım
12 Eki 2007
Mesajlar
162
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Eski?ehir
Dolar yükselişe geçti..

08.11.2007 13:34

Global piyasalarda kredi kaygılarının yeniden artmasının dün Wall Street'ten başlayarak piyasalarda yüklü satışlara neden olmasıyla dolar/YTL kuru da sabah açılışta yüzde 1'in üzerinde yükseldi.


Bankalararası piyasada dün 1.1770/85 YTL'den kapanan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları sabah yüzde 1.34 artışla 1.1930/70 YTL'den açıldı. Saat 0835'te dolar, 1.1880/1.1910 YTL'den işlem görüyordu.

Yabancı bir bankanın döviz işlemcisi, "Piyasalarda volatilitenin çok yüksek olduğu bir dönem yaşıyoruz. Birkaç gün hızlı yükselişler görülürken, ardından yüklü satışlar yaşanıyor. Bugün de kredi kaygılarının yeniden artması sonucunda bizde de kur yükseldi. Bugün kurun 1.19 seviyelerinde seyredeceğini tahmin ediyorum. Şu noktada da 1.1950-1.20 seviyelerini zorlayacak bir hareketin yaşanması olasılığını düşük görüyorum" dedi.

Aynı bankacı, global piyasalarda yaşanan kredi sorunlarının gelişmekte olan piyasaları doğrudan etkilemediğine ve bu nedenle de çalkantıların bu piyasalarda şu noktada fazla etkili olmadığına da dikkat çekti.

ABD'de New York Başsavcılığının konut piyasasıyla ilgili inceleme başlatması ve inceleme kapsamında kamu destekli mortgage finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'e de davet göndermesi Wall Street'te sert satışlara yol açtı.

Piyasayı olumsuz etkileyen bir diğer gelişme de ülkenin en büyük mevduat ve kredi şirketi Washington Mutual'ın konut piyasasındaki bozulmanın önümüzdeki yıl da devam edeceği ve kredi kayıplarındaki artışın ile mortgage kredi sayısındaki düşüşün süreceği yönündeki değerlendirmesi oldu. Dow Jones endeksi dün günü yüzde 2.64; S&P 500 endeks, yüzde 2.94 ve Nasdaq da yüzde 2.70 düşüşle kapattı.

BORSA DÜŞÜŞLE AÇILDI

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 1.157,43 puan düşerek 54.919,01 puan seviyesinde açıldı.
Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 2,06 oranında değer yitirdi.

ABD'de mortgage şirketlerine inceleme başlatılacağı haberleriyle gelen büyük düşüşün ardından Asya'nın da gerilemesi ve Avrupa'da da yüzde birden fazla düşüş beklenmesi İMKB'de de olumsuz bir havaya neden oluyor.

ABD'nin en büyük otomobil üreticisi General Motors'un üçüncü çeyrekte 39 milyar dolarlık rekor bir zarar açıklaması ve kredi piyasalarındaki çalkantının ekonomiyi yavaşlatabileceği kaygılarıyla dolar, euro karşısında tarihinin en düşük seviyesine geriledi, ABD borsaları düştü.

New York Başsavcısı Andrew Cuomo'nun devlet destekli mortgage sağlayıcıları Freddie Mac ve Fannie Mae'yi konut kredi sektöründeki araştırma kapsamında inceleyeceğini açıklamasıyla Wall Street'teki olumsuz hava derinleşti.

Yatırımcıların kredi kaygılarıyla finansal hisselerden çıkmasıyla Asya borsaları yüzde 2'yi aşkın gerilerken, doların düşük olması da bazı ihracatçıları olumsuz etkiledi.

Avrupa borsalarında da ABD ve Asya izlenerek önde gelen endekslerde yüzde 1.2 ile yüzde 1.4 arasında düşüşle açılış bekleniyor.
Raymond James analisti Ali Rıza İncekara, "Global piyasalardaki zayıf eğilimin etkisiyle Türkiye'de de piyasanın olumsuz olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Akbank'ın açıkladığı 9 aylık kârının olumlu etki yaratmadığını söyleyen İncekara, liranın bu sabah zayıf olmasının bugün trendi belirleyeceğini ekledi.

REUTERS


Alıntı
 
Üst