O korucular PKK ajanı çıktı

HaldunS

New member
Katılım
12 Eki 2007
Mesajlar
162
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Eski?ehir
O korucular PKK ajanı çıktı

20 Kasım 2007 Salı 10:28
Ekli dosyayı görüntüle 736
Dağlıca'da şifreler çözülüyor... Korucular PKK'lılarla bağlantılı çıktı. İşte 6 korucunun bağlantıları;

Hakkâri Dağlıca'daki PKK saldırısının ardından Hakkâri İl Jandarma Komutanlığı'nın Çukurca'da yaptığı operasyonda gözaltına aldığı 6 korucuyla ilgili yeni bilgiler günışığına çıktı.

Haklarında başlatılan adli soruşturma kapsamında delillendirme çalışmaları yapılan zanlıların, gerek telefonla gerekse yüzyüze, doğrudan veya dolaylı olarak Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren PKK'lılarla bağlantılarının olduğu tespit edildi.

Korucuların bazılarının, PKK'nın Kuzey Irak'taki silahlı militanlarından sorumlu komutanı Kani kod adlı Ramazan Aybi ile bağlantısı olduğu belirlendi. Zanlıların, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgedeki faaliyetleri ve askeri hareketlilik konusunda doğrudan ve dolaylı olarak bilgi verdikleri saptandı.

Zanlılar hakkındaki iddialardan bazıları

Burhan Ediş: Çukurca'nın güneyi ile Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Kendal ve Şiyar kod adlı PKK'lılar ve beraberindeki örgüt üyeleriyle bağlantısı var. Zaho ve Ore köyünden katır ile kaçak eşya ve malzeme getiriyor. Soğukpınar köyü sınır hattında bulunan bölgede ve Ore köyünün Türkiye sınırına giren patikadaki ağaçlar arasına gizlenen PKK'lılara vergi adı altında para verildiğini biliyor. PKK'da faaliyet gösteren Rubar kod adlı Esvet Budakbeyoğlu ile yeğeni Azad kod adlı Muhammet Sıddık Budakbeyoğlu'nu tanıyor. PKK'lılarla yaptığı telefon görüşmelerinde bölgedeki askeri operasyonların durumu ve hareketliliği ile lojistik amaçlı konuların konuşulduğu tespit edildi. Kuzey Irak'ta yaşayan ve 3 yıldır tanıdığı Hakim adlı insan kaçakçısının da PKK'lılarla bağlantısı bulunuyor.

Cemal Demir: PKK'yla herhangi bir ilişkisinin olmadığını söylemesine karşın, örgütle irtibatı tespit edildi. Kuzey Irak'ın Kanimasi bölgesinde çobanlık yapan Süleyman isimli kişiyi tanıdığını söylerken, söz konusu kişinin PKK işbirlikçisi olduğu saptandı. Bölgedeki askeri hareketlilik hakkında bilgi sahibi olan Demir'in, Çukurca bağlantılı olarak faaliyet gösteren Aybi'ye bilgi verdiği belirlendi.

Enver Demir: Çukurca'da geçici köy korucusu olan yakını Behçet Demir'in Zeki kod adlı PKK'lıyla irtibatı bulunuyor. Bölgedeki askeri hareketlilik konusunda örgüt mensuplarına bilgi veriyor.

İdris Seven: Aybi ile yoğun teması bulunuyor. Bölgedeki askeri hareketlilik konusunda detaylı bilgiler veriyor. 6 Haziran'da yaptığı bir telefon görüşmesinde, PKK'lının bölgede helikopterlerin niçin uçtuğu ve askeri hareketlilik hakkındaki sorusuna, helikopterlerin denetlemeye gelen komutanları getirdiğini söylediği, bölgede herhangi bir hareketli durumun olmadığını anlattığı tespit edildi. Irak yerel güçleri arasında sorumlu olarak görev yapan Selahattin Bekolki adlı kişiyle de bağlantısı bulunuyor. Bekolki ile bağlantılı olarak Aybi'ye askeri hareketlilikler konusunda bilgiler aktarıyor.

Tayyip Ecer: Sık sık Kuzey Irak'taki Ore köyüne gidip geldiği tespit edildi. Ecer, köyde akrabalarının bulunduğu gerekçesiyle köye gittiğini iddia ederken, güvenlik birimleri, Ecer'in PKK'lılarla bağlantısı bulunduğunu ve silahlı örgüt militanlarının Türkiye'ye geçişlerinde yardımcı olduğunu saptadı. Kuzey Irak'ta PKK'nın silahlı adam yetiştirdiğini biliyor. Ore köyüne geliş ve gidişleri sırasında gördüğü PKK'lılarla teması bulunuyor.

(Milliyet)

Alıntı
 
Üst