Kediden korkulur mu?

HaldunS

New member
Katılım
12 Eki 2007
Mesajlar
162
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Eski?ehir
Bilimadamları, tehlikeyi sezinleyen 'korkusuz fare' üretmeyi başardı...

08.11.2007 15:31

Ekli dosyayı görüntüle 408
Japon bilim adamları, farelerin beynindeki, tehlikeyi sezmelerini sağlayan kısmı keşfedip, müdahale ederek "korkusuz fare" üretmeyi başardı. Farelerin tehlikeyi sezmelerini ve kokusunu almalarını sağlayan beyindeki merkezi devre dışı bırakarak, ürettilen fareye Delta D adı verildi.

Özellikle kedilere karşı doğuştan böylesi bir yetenek getiren farelerin, "korkusuz" olması, onların kedileri görünce sıvışmak yerine dostça davranmaları ve onlara sokulmalarına neden olması da kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor. Tabi bu durum görenleri olduğu kadar kedileri de şaşırtmıyor değil.

Delta D'nin koku merkezlerinin devre dışı bırakılmasının, farenin yaşantısına bazı olumsuz etkileri olacağını kabul eden bilim adamları, yiyecekleri arama ve bulmada güçlük yaşayacağını, kedilerin de hiç dostça davranmayacaklarını belirtiyor. Journal Nature'a çalışmayla ilgili olarak bilgi veren araştırmanın başındaki Tokyo Universitesi'nden Hitoshi Sakano, "Bulgular şunu gösteriyor ki bu farelerde doğuştan gelene özellikler yer alıyor ancak göstermeleri gereken tepkiyi veremiyorlar" dedi.

İnsanlarda da benzer bir sistem bulunduğunu ve tehlikeyi bu yolla fark ettikleri belirtiliyor.

Hürriyet

Alıntı
 
Üst