Hangi Bitkiler Ve Çaylar Ruh Sağlığımıza İyi Gelir?

kinematograf

Super Moderator
Super Moderator
Katılım
29 Şub 2008
Mesajlar
2,985
Tepkime puanı
4
Puanları
38
Konum
İskenderun
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Pinterest
HANGİ BİTKİLER VE ÇAYLAR RUH SAĞLIĞIMIZA İYİ GELİR ?

Bitkiler ve çaylar tarih boyunca şifa için insanlar tarafından tüketilmiştir. Birçok rahatsızlık için kullanılan bitkiler ve çaylar ruh sağlığımıza da iyi gelerek daha sakin bir ruh hali için bizlere yardım eder. Stresli dönemlerimizde, uyku sorunu yaşadığımızda ve kendimizi ruhen ve bedenen yorgun hissettiğimizde bazı çaylar ve bitkiler bize destek verici niteliktedir. İşte o çaylar ve bitkiler;

Papatya çayı ↔ Dopamin ve serotonin salgısının artmasını sağlayan papatya çayı uzun yıllardan beri birçok rahatsızlık için tüketilmektedir. Sakinleştirici özelliğinin yan sıra uyku sorunu için de etkili olan bu çay depresyona da iyi gelmektedir. Ayrıca regl dönemi gerginliğini de üzerimizden atmamızda etkilidir.

Sarı Kantoron Otu ↔ Uykusuzluğa bire bir gelen sarı kantoron otunun aynı zamanda antidepresan etkisi sağladığı bilinmektedir. Hafif ve orta dereceli depresyon tedavilerinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda baş ağrımıza da iyi geldiği bilinmektedir.

Yeşil Çay ↔ Yeşil çayın içinde bulunan aminoasitler beynin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlar.

Melisa Çayı ↔ Limon otu adıyla da bilinen, sakinleştirici bir etkiye sahip olan melisa çayı depresyon ve kaygı dönemlerinde kullanılabilir. Etkisinin görülmesi için günde 3-4 bardak içilmelidir. Uykusuzluk ve gergin ruh hali için melisa çayı tavsiye edilir.

Kedi Otu ↔ Rahat bir uyku uyumamızı sağlayan kedi otu beyin sağlığı için de etkilidir.

Nane çayı ↔ Stres ve yorgunluk nedeniyle görülen ağrıları en aza indirmeye yardımcı olan nane çayı vücudun rahatlamasını sağlar ve sinirleri yatıştırır. Regl günleri için de yardımcı bir çaydır.

Lavanta ↔ Migren, stres ve yorgunluk için tüketilen lavanta uyumamıza da yardımcıdır.

Ginseng Çayı ↔ Depresyon tedavisi için önerilen bir çay olan ginseng çayı beyni uyarıcı bir etkiye sahiptir. Enerji verici yönüyle de kendimizi daha iyi hissetmemizde yardımcı olacaktır.

Karanfil çayı ↔ Stresli günleriniz de size destek olacak karanfil çayı kilo vermemize de yardımcı olur.

NOT: BU YAZI TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR VE DERLENEREK HAZIRLANMIŞTIR. BİR SORUN KARŞISINDA YA DA BU ÇAYLARI VE BİTKİLERİ TÜKETİRKEN DOKTORUNUZA DANIŞMAYI İHMAL ETMEYİNİZ.
 
Üst