Google Site Haritası Hataları

kinematograf

Super Moderator
Super Moderator
Katılım
29 Şub 2008
Mesajlar
2,986
Tepkime puanı
4
Puanları
38
Konum
İskenderun
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Pinterest
URL'ler erişilebilir değil
Google, site haritanızdaki bir URL’yi taramaya çalışırken bir hatayla karşılaştı. URL’nin Google’da mevcut olup olmadığını görmek için URL denetleme aracını kullanarak site haritasındaki URL'yi inceleyin.

Sıkıştırma hatası
Google, sıkıştırılmış site haritası dosyanızı açmaya çalışırken bir hata ile karşılaştı. Site haritanızı yeniden sıkıştırın (gzip gibi bir araç yardımıyla), sitenize yükleyin ve yeniden gönderin.

Boş site haritası
Site haritanızda hiçbir URL yok. Site haritanızı kontrol edin ve boş olmadığından emin olun.

Site haritası dosya boyutu hatası: Site haritanız dosya boyutu üst sınırını aşıyor.
Site haritanız sıkıştırılmamış haliyle 50 MB'tan büyük. Site haritanızın boyutu limitin üstündeyse daha küçük boyutta birden fazla site haritasına bölün ve bunları bir site haritası dizin dosyasında listeleyip bu site haritası dizin dosyalarını gönderin.

Geçersiz özellik değeri
Bir XML etiketi özelliğine geçersiz değer atadınız. Site haritalarınızı kontrol ederek sadece izin verilen özelliklerin bulunduğundan ve sadece site haritası teknik özelliklerine uygun şekilde izin verilen değerleri atadığınızdan emin olun. Özelliklerinizde ve değerlerinizde yazım hataları olup olmadığını kontrol edin.

Geçersiz tarih
Site haritanız bir ya da daha fazla geçersiz tarih içeriyor. Bu hata yanlış tarih biçiminden ya da tarihin kendisinin geçersiz olmasından kaynaklanıyor olabilir. Tarihlerde W3C Tarih/Saat kodlaması kullanılmalıdır; saat kısmı istenirse yoksayılabilir. Tarihlerinizin aşağıdaki W3C Tarih/Saat biçimlerinden biriyle eşleştiğinden emin olun:

2005-02-21
2005-02-21T18:00:15+00:00

Saatin belirtilmesi isteğe bağlıdır (saat varsayılan olarak 00:00:00Z değerine ayarlanır), ancak bir saat belirtirseniz saat dilimini de belirtmeniz gerekir.

Geçersiz etiket değeri
Site haritanız geçersiz değere sahip bir veya daha fazla etiket içeriyor. Site haritanızın türüne ait teknik özellikleri (dizin, standart, video vb.) kontrol edin.

Eksik XML özelliği
Site haritanızdaki etiketlerden biri gereken özelliklerden birini içermiyor. Site haritalarınızı kontrol ederek zorunlu özelliklerden hiçbirinin eksik olmadığından emin olun. Özellik değerlerini düzelttikten sonra site haritanızı yeniden gönderin.

Eksik XML etiketi
Site haritanızdaki bir ya da daha fazla girişte zorunlu bir etiket eksik. Hata iletisinde satır numarası belirtilir. Zorunlu etiketlerle ilgili bilgi edinmek için site haritası ile ilgili temel bilgiler sayfasını inceleyin.

Eksik küçük resim URL'si
Bir veya daha fazla video girişi küçük resim URL'si içermiyor. Küçük resim URL'lerinin konumlarının <video:thumbnail_loc> etiketi kullanılarak belirlendiğinden emin olun.

Eksik video başlığı
Bir veya daha fazla video girişi başlık içermiyor. Site haritanızdaki tüm videoların <video:title> etiketinde belirtilmiş bir başlığı olduğundan emin olun.

Hatalı site haritası dizini biçimi: İç içe geçmiş site haritası dizinleri
Site haritası dizin dosyanızdaki bir ya da daha fazla giriş kendi URL'sini ya da başka bir site haritası dizin dosyasının URL'sini kullanmaktadır. Site haritası dizin dosyası, başka site haritası dizin dosyalarını listeleyemez, sadece site haritası dosyalarını listeleyebilir.

Site haritası dizin dosyalarını işaret eden girişleri kaldırın ve daha sonra, site haritanızı yeniden gönderin.

Ayrıştırma hatası
Google, site haritasının XML'ini ayrıştıramadı.

Bu sorun genellikle URL'de bulunan çıkış kodlaması yapılmamış bir karakterden kaynaklanır. Tüm XML dosyalarında olduğu gibi, URL'ler dahil veri değerlerinin tümünün & ' " < > sembolleri gibi belli bazı karakterler için özellik çıkış kodlarından yararlanması gerekmektedir. URL'lerinizde çıkış karakterlerinin doğru şekilde kullanıldığından emin olun.

Geçici hata
Sistemimiz site haritanızı işlememize engel olan geçici bir sorun yaşadı. Genellikle, bu hatayı aldığınızda site haritanızı yeniden göndermenize gerek yoktur. Google, site haritanızı almayı daha sonra tekrar deneyebilir. Birkaç saat sonra hata hâlâ devam ediyorsa site haritanızı yeniden göndermeyi deneyin.

Site haritası dizin dosyasında çok fazla sayıda site haritası var
Site haritası dizin dosyanızda 50.000'den fazla site haritası listeleniyor. Site haritası dizininizi birden fazla site haritası dizin dosyasına bölerek her birinde en fazla 50.000 site haritası olmasını sağlayın.

Site haritasında çok fazla sayıda URL var
Site haritanızda 50.000'den fazla URL listeleniyor. Site haritanızı birden çok site haritasına bölün ve her birinin en fazla 50.000 URL içerdiğinden emin olun. Site haritalarınızı yönetmek için bir site haritası dizin dosyası da kullanabilirsiniz.
 
Üst