Google Site Haritalarını Yönetme

kinematograf

Super Moderator
Super Moderator
Katılım
29 Şub 2008
Mesajlar
2,986
Tepkime puanı
4
Puanları
38
Konum
İskenderun
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Pinterest
Site haritalarını yönetme


Site haritası gönderme

Site haritasının "gönderilmesi", Google'a site haritasını sitenizin neresinde bulacağınızı bildirmek anlamına gelir. Google'a bir site haritasını gerçekten yükleyemezsiniz.
Tarama amacıyla yeni bir site haritası göndermek için:
 1. Önkoşul: Site haritaları raporunu kullanarak site haritası göndermek için bir mülke dair sahip izninizin olması gerekir. Sahip izniniz yoksa bunun yerine site haritasına robots.txt dosyanızdan atıfta bulunabilirsiniz.
 2. Site haritasını sitenizde yayınlayın.
  • Site haritası için kabul edilebilir site haritası biçimlerinden biri kullanılmalıdır. Söz dizimi, dosya konumu vb. için site haritası yönergelerini uygulayın.
  • Bir site haritasını site kök dizininize yerleştirmenizi öneririz. Ancak, bir site barındırma hizmeti (Blogger, Wix veya GoDaddy gibi) kullanıyorsanız site haritanızı nerede ve nasıl yayınlayacağınızı (veya bunun gerekli olup olmadığını) öğrenmek için hizmetinizin dokümanlarını okumanız gerekir.
  • Googlebot, site haritasına erişebilmeli ve giriş yapma zorunluluğu gibi herhangi bir nedenle erişim engellenmemelidir. Gizli modda site haritası URL'sine gidip gidip gidemediğinize bakarak site haritasının Googlebot tarafından erişilebilir durumda olup olmadığını test edebilirsiniz.
 3. Site haritaları raporunu açın.
 4. Site Haritaları raporuna site haritasının göreli URL'sini girin ve Gönder'i tıklayın.
Site haritası hemen işleme koyulur. Bununla birlikte, site haritasında listelenen URL'lerin taranması biraz zaman alabilir ve sitenin boyutu, etkinliği, trafiği gibi unsurlara bağlı olarak site haritasındaki URL'lerin tamamı taranmayabilir.


Site haritasını yeniden gönderme
Zaten bildiğimiz bir site haritasını, üzerinde değişiklik yapmış olsanız bile yeniden göndermeniz gerekmez. Google, sitenizin bir sonraki taramasında değişiklikleri fark edecektir.


Site haritası silme
Bir site haritasını silmek bu rapordan kaldırılmasına neden olur, ancak Google'ın söz konusu site haritasını ya da içerisinde listelenen URL'leri unutmasına yol açmaz. Google'ın bir site haritasında listelenen URL'leri ziyaret etmeyi bırakmasını istiyorsanız robots.txt kuralı kullanmanız gerekecektir.
Bir site haritasını silmek için:
 1. Ana Site Haritaları raporundaki tabloda silmek istediğiniz site haritasını bulup tıklayın.
 2. Diğer seçenekler düğmesini
  Diğer

  tıklayın.
 3. Site haritasını kaldır'ı tıklayın.
 4. Google'ın, site haritasını ziyaret etmeye devam etmesini önlemek için Google'ın okumasını engelleyen bir robots.txt kuralı kullanın veya site haritası dosyasını sitenizden silin.
 
Üst