Çocuğunuz İçin Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir

kinematograf

Super Moderator
Super Moderator
Katılım
29 Şub 2008
Mesajlar
7,724
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Çocuğunuz İçin Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir?
Çocuklarda ilk eğitimin ailede başladığı herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Fakat bireyin gelişiminde çok büyük etkisi olan yaşamın ilk altı yılının verimli bir biçimde geçmesinde okul öncesi eğitimin gerekliliği de tartışılamaz.
Okul öncesi eğitimi deyince akıllara anaokulları ve yuvalar geliyor. Peki, dünyadaki en değerli varlığımız olan çocuklarımızı bu kurumlara yazdırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Anaokulu seçerken:
Çocuğunuzu tanımanız çok önemlidir. Çocuğunuzun ilgi alanlarını iyi belirleyin ve neler yapmak istediği hakkında onun da fikrini almaya çalışın.
Anne-baba olarak okuldan beklentileriniz hakkında ayrı birer liste yapın ve listelerinizi karşılaştırarak ortak bir liste hazırlayın.
Çalışma saatleri içerisinde okulu ziyaret edin ve hazırladığınız listeyle uyuşup uyuşmadığını tespit edin.
Her öğretmene kaç öğrenci düştüğü çok önemlidir. 2-3 yaş arası çocuklarda bir öğretmene 5-7 arası, daha büyük yaş aralığında olan çocuklarda ise bir öğretmene 10- 12 arası öğrenci düşmelidir.
Ders programının içeriğinin bol çeşitli olup olmadığına ve çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine hitap edip etmediğine dikkat edin.
Okulların evinizden uzak olması hem servis ücretleri yüzünden maddi, hem de çocukların erken kalkması ve yolda fazla zaman harcaması yüzünden manevi sorunlar doğuracaktır. Bu yüzden okulun yakında olması herkes için daha iyi olacaktır.
Binanın içinin temiz ve ferah olmasına dikkat edin. Ayrıca bina içerisinde çocuklara zarar vermeyecek malzemeler kullanılmalıdır. Rafların, masaların çocukların boyuna uygun olup olmadığına dikkat edin.

Her anaokulunda çocukların oynaması için bahçe ve park alanı olmalıdır.
Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında çocuklarınıza ilkyardımda bulunabilecek sağlık personeli bulunup bulunmadığına dikkat edin. Ayrıca kadro içerisinde çocukların psikolojik gelişimleri için pedagog ya da psikolog görev almalıdır.
Kültürel etkinliklere ne kadar önem verildiği çocuklar için çok önemlidir. Belirli aralıklarla sinema ve tiyatroya gidilmeli, belirli aralıklarla müze ziyaretleri yapılmalıdır.

Çocuk çeşitli sanat faaliyetlerini okul içerisinde tanıyabilmeli kendi ilgi alanlarını keşfetmelidir.
Her şeyden önemlisi çocuğunuzu anaokuluna ve yuvaya verirken çocuğunuzun onu başından atıyormuşsunuz fikrine kapılmasına engel olun. Bunun onun eğitimi için gerekli olduğunu anlatın. Gideceği okulu daha önceden görmesini sağlayın ve orayı sevip sevmediğini sorun. Eğer sevmemişse onu fazla zorlamayın yoksa anaokulunu sevmemek çocuğunuzun daha sonraki eğitim hayatında da sorunlara yol açabilir.
 
Üst