Bebeğinizin Beslenmesi 0-12 Ay Öneriler

kinematograf

Super Moderator
Super Moderator
Katılım
29 Şub 2008
Mesajlar
7,724
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Bebeğinizin Beslenmesi 0-12 Ay Öneriler
Bebeğinizin Beslenmesi 0-12 Ay
Anne sütü; Bebekler için mucizevi etkileri içerisinde barındıran yegane besin. Tekrar tekrar söylüyoruz ki Anne sütü bebeğinizin gelişiminden öte onu hastalıklara karşı koruyan yegane besindir. Lütfen bebeğinizi anne sütü ile besleyin ki hayata daha sağlam bağlarla bağlansın.
Bebeğinizin ilk 4 ayı için beslenme önerileri
Bebekler ilk 4 ay kaşıkla beslenemezler, sebebi ise bebeğiniz kaşıkla verileni yutamamasıdır. Verdiğiniz her besini yutamayıp dışarı çıkarması hayli normal bir davranış olmakla beraber bebeğinizi bu dönemde sadece anne sütü ile beslemeniz bebeğiniz için hayli faydalı ve de gereklidir. Anne sütünün verilemediği durumlarda anne sütüne yakın mamalar ile bebeğinizi besleyebilirsiniz ama tavsiyemiz ilk 4 ay boyunca sadece anne sütü ile beslemek en doğru ve yerinde karar olacaktır.
Bebeğinizin 4-8 ayı için beslenme önerileri
Bebeğiniz artık daha da büyüdüğü için bu dönemde artık anne sütünün yanında ek besinlerle gıda takviyesi yapmanız lazım. Biberon maması zamanı gelen bebeğinizi artık biberon maması ile besleyebilirsiniz ama bu tür gıdalar belirttiğimiz gibi sadece anne sütüne ek olarak bebeğinize verilmelidir. Bebeğinizi beslemenin ana öğünü mutlaka anne sütü olmalı ve böylece devam etmelidir.
Bebeğinizin 8-12 ayı için beslenme önerileri
Bebeğiniz artık daha da büyüdü artık sadece anne sütü ile beslenmesi de yeterli gelmiyor ve doymuyor. Artık bebeğinizin meyve püresi dahil ek gıdalara başlama zamanıdır, yeterli ve dengeli bir şekilde bebeğinizi beslemek sizin ellerinizdedir. Bebeğinize bu dönemde şeker takviyeli gıdalar vermenizi uzmanlar önermemekteler sebep olarak da bebeğinizin aldığı ek şeker ile enerjisinin daha da artması ve bu enerjiyi sağlıklı biçimde harcayamamasıdır. Bunu göz önünde bulundurarak sadece doğal yollardan aldığı şeker harici bebeğinize şekerli gıdaları vermekten uzak durun.
Bilmeniz gerekiyor: Ek besin takviyelerini her öğün taze olarak hazırlayın ki bebeğinizin sağlıklı beslenmesi adına doğru adımlarla ilerleyin.
Önemli not: Bebeğinize vereceğiniz ek gıdalara alışmasını sağlama adına bebeğiniz tamamen açken bu ek besinleri verirseniz alışması daha kolay olacak sizi zorlamayacaktır.
 
Üst